سلام. این داستان شکایت من از یک وبسایت هست که یکی سورس کد های نوشته شده من (سورس کتاب پیشرفته اندروید) رو کپی و در سایت خودش بفروش میرسوند. این داستان رو نوشتم به دو دلیل:
۱. تا افرادی مثل من روند قضیه شکایت کردن رو یاد بگیرن و از اینکه برای حق خودشون بجنگن، نترسن. حق گرفتنیه.
۲. تا درس عبرتی بشه برای افراد کپی کار که زحمت و حقوق دیگران رو خیلی راحت از گلوی مبارکشون پایین میدن. حتما از این افراد بدون ترس و اطمینان شکایت کنین، تا هم براشون سو پیشینه ثبت بشه و تا اخر عمر همراه خودشون داشته
باشند و هم بفهمن پول حلال درآوردن زحمت داره و سخته.

اما داستان شکایت…
حدود خرداد ماه سال ۱۳۹۵ بود که توسط تعداد زیادی از کاربرای وفادار خودم متوجه شدم سورس کد من داره تو یک سایت دیگر بفروش میرسه، خیلی با خودم کنار اومدم که اسمشو بذارم کپی بداری ولی واقعیت امر “دزدی” هست. شخصی که اسم آن را نمیبرم، یک نسخه از نرم افزار من را از همین وبسایت خودم خریداری کرد و با تمام جسارت آنرا در وبسایت خود که آدرس آنرا نخواهم گفت به نام خود و حتی با قیمت کمتر از سایت من بفروش میرساند.

139207151629231761310913

چیزی که واضحه اینکه پولی که از این راه بدست میاد حرومه، و حالا یا تو این دنیا و تو آخرت باید تقاصش رو پس بده، اما واقعا من هم نمیتونستم دست روی دست بذارم و بر باد فنا رفتم زحمت های شبانه روزی خودم رو فقط نگا کنم.
خوشبختانه سایتی که از من دزدی کرده بود نماد اعتماد داشت و باعث شد من تمام آدرس و اطلاعات شخص رو به راحتی داشته باشم (اما اگر سایتی از شما دزدی کرد و نماد اعتماد نداشت بازهم نگران نباشین، چون با حکم پلیس از طریق درگاه بانکی ای که استفاده میکنه یا حتی دامنه و هاست شخص تمام اطلاعات شخص خاطی بدست میاد) تا در صورتی که لازم شد ازش شکایت کنم. گوشی رو برداشتم و به مدیر اون سایت زنگ زدم. گوشی رو که برداشت موضوع رو بهش گفتم و اون شخص هم با خونسردی گفت که من موضوع رو پیگیری میکنم، به همین راحتی و دیگه جواب تلفن من رو نداد. حالا من بودم و حس انتقام. تا آخر امتحانات دانشگاهم صبر کردم و بعد از اون رفتم سراغ سایت پلیس فتا قسمت فوریت های سایبری که میشه آنلاین با پلیس گفت و گو (چت) کرد. بعد از طرح موضوع، به من گفته شد کافیه یک شکایت در دادسرا تنظیم کنم و با نامه ارجاع به پلیس فتایی که از دادسرا میگیرم، برم به پلیس فتا. ابتدا شکایتم رو در دادسرای شهید کامیاب مشهد تنظیم کردم. بعد از حدود ۴ ساعت معطلی در این دادگاه، من رو ارجاع دادن به دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲ مشهد ( خیابان کوهسنگی مشهد ) و کار به روز های آینده افتاد. بعد یکی دو روز با مدارکم مراجعه کردم به این دادسرا و بعد حدود ۳ ساعت معطلی در این دادسرا من را برای تایید ارجاع به پلیس فتا، به شعبه ۲۰۷ همان دادسرا ارجاع دادند. شعبه ۲۰۷ رسیدگی به جرائم رایانه ای. موضوع را به مسئولین آن بخش هم توضیح دادم و مسئول آن بخش هم روی برگه شکایت من جمله ” ارجاع به پلیس فتا ” رو نوشت و امضا کرد. بعد از تحویل مجدد آن به واحد ارجاع، نامه ای رسمی مبنی بر انتقال موضوع به پلیس فتا و مستند سازی های مربوطه انجام شد.

iri-naja-fata-new-svg

صبح روز بعد با تمام وسایل و لپتاپ و … به پلیس فتا (فضای تبادل اطلاعات) شهر مشهد (واقع در میدان جام عسل) مراجعه کردم. خوشبختانه محیط بسیار بهتر و آرام تری نسبت به دادگاه هایی که مراجعه کردم داشت و حس خیلی بهتری اونجا داشتم. خلاصه رفتم داخل اول که گوشیم رو ازش گرفتنو و یک عکس امنیتی با کل اطلاعاتم رو برای ورود با دفتر پلیس گرفتن و بعد رفتم بالا و داخل یکی از اتاق ها و موضوع رو گفتم و مسئول اونجا پروندم رو نگاه کرد و گفت که آیا شما این نرم افزار رو به نام خودتون ثبت کردید؟ منم گفتم نه، (این باعث شد که از این به بعد همه نرم افزار هایی که کد میزنم و منبع رو میفروشم رو ثبت کنم تا نیاز به مستند سازی نباشه دیگه) بعد منو ارجاع دادن به شخصی که بعدا مسئول پرونده من شد. دوباره موضوع بررسی شد و من تمام مدارک موجود و  صفحات وب موجود رو به ایشون نشون دادم و ایشون خیلی دقیق منو راهنمایی کردن و گفتن از کدوم صفحهات پرینت بگیرم تا مدارک و مستند سازی انجام بشه. خلاصه از تمام صفحات سایت خودم و سایت ایشون و از صفحه whois سایت ایشون و …. از همش پرینت گرفتمو (۹۰ صفحه پرینت شد که کلی پول هم بابتش دادم) روی همه پرینت ها توضیحات رو نوشتم و امضا کردم و یک برگ بازجویی پلیس فتا هم پر کردم و امضا کردم و دو شاهد هم آوردم و شهادت دادن (خلاصه پروندم خیلی قطور شد) . بعد ابن همه مستند، به پیشنهاد مسئول پروندم که بهم گفتن بهتره از سایت این شخص یه نسخه از نرم افزارش رو بخری تا من بفرستمش آزمایشگاه ادله دیجیتال تا دیگه رسما تایید بشه که نرم افزار تو رو کپی کرده. من هم با یک اسم جعلی از ایشون خرید کردم و حتی باهاشون چت کردم و تو تلگرام با اسم جعلی و حرفای قشنگی رو تو چت بهم گفتم که مدارک خیلی خوبی بر علیه خودش بود. تمام صفحات چت خودم رو با ایشون هم پرینت گرفتم و ضمیمه پروندم کردم (پروندم خیلی خیلی قطور و پر مستند شد ^_^ ). مسئول پروندم هم بعد از اینکه مشاهده کرد همه چی مستند سازی شده، بهم گفت اگر تمایل دارم با خود شخص تماس بگیرم از طرف پلیس تا شاید طرف به خودش بیاد و نرم افزار تورو از تو سایتش حذف کنه و سعی کنه رضاییتو بگیره تا براش سوء پیشینه هم ثبت نشه. منم قبول کردم و کلی هم تازه ذوق داشتم. ولی خب بعد از تماس تلفنی، ایشون به پلیس گفته بود که نه من تغییرش دادم! (سورس منو میگفت!! در حالی که آزمایشگاه هم کپی بودنش رو تایید کرده بود) بنظر میرسید که باور نکرده که واقعا از طرف پلیس باهاش تماس  گرفتن! به هر حال وقتی از طرف دادگاه شهر خودشون براش احضاریه ارسال بشه متوجه میشه و اصلا هم برام مهم نیست که براش سوء پیشینه ثبت میشه و احتمالا تو زندگی آیندش کلی مشکلات براش بوجو میاد چون واقعا سزاوارشه، هم منو خیلی اذیت کرد و هم خیلی وقتمو گرفت. شاید ضرر مالی من رو دادگاه ازش بتونه بگیره ولی اصلا زمانی که از من گرفت رو حلال نمیکنم…
خلاصه بعد از یکی دو هفته پرونده ما ارجاع داده شد به همون دادسرای عمومی و انقلاب مشهد.

برای پیگیری دوباره رفتم دادسرا، بین پرونده ها پرونده خودمو بعد کلی گشتن پیدا کردم (قطور ترین پرونده بین همشون بود) و بعد از ثبت شدنش تو سیستم، پرونده رو دادن بهم که ببرم دادیاری، بردم اونجا و بهم گفتن که ما پرونده شما رو به شهر شخص خاطی (شهر قم) ارسال میکنیم و دادسرای اونجا بعد از احضار کردن شخصی که ازش شکایت کردین، ازش وثیقه میگیره و پرونده شما برمیگرده مشهد، و اینطوری هست که ما فعلا منتظریم این اتفاق اینشالله به خوبی و خوشی و به نفع حق تموم بشه…
به محض اینکه خبری بشه این پست رو بروزرسانی میکنم.

این داستان ادامه دارد…

آپدیت شماره۱ : در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۵ وبسایت مورد نظر تمام محتوای غیر مجاز را حذف کرد که احتمال بر این هست که شکایت به دست ایشون رسیده!

آپدیت شماره۲ : در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۵ شخص مورد نظر جهت جلب رضایت با اینجانب تماس گرفت. طبق مکالمه انجام شده قرار بر این شد که هزینه های دادگاه و فروش سورس بنده در سایتشون رو به بنده برگردونن و من هم رضایتم رو به دادگاه اعلام کنم. ( البته زمان گرفته شده از بنده جهت این موضوع رو من حلال کردم و این کار بیشتر جهت حذف شدن محتوا و درس شدن موضوع بوده و هست که خوشبختانه همین طور هم پیش رفت )

 

 

 

13 نظرات

 1. سلام واقعا خوب کردی بخشیدیش واونم متوجه کاری که کرده شده باتشکر

  پاسخ دادن
 2. واقعا خوشم اومد ایول.باید این ادمارو تنبیه کرد.ولی اشتباه کردی رضایت دادی

  پاسخ دادن
 3. باسلام به آقا سعید عزیز
  درود برشما که جوانی معتقد و شجاع و متخصص هستی ، درود برشما که از حق خودت دفاع کردی و درود بر شما که داستانت را برای عبرت و آزمون دیگران نقل کردی

  پاسخ دادن
 4. من دانشجوی ترم آخر رشته حقوق هستم. واقعاً از این کار شما حمایت می کنم.
  ماده ۱ قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای، حق نشر، عرضه، اجرا و حق بهره برداری مادی و معنوی نرم افزار رایانه‌ای رو متعلق به پدید آورنده اون میدونه، پس این اقدام شما کاملاً صحیح هست.

  چرا که به استناد اصل ۳۴ قانون اساسی، دادخواهي حق مسلم هر فرد است و هر كس مي تواند به منظور دادخواهي به دادگاههاي صالح رجوع نمايد .

  پاسخ دادن
 5. سلام و خسته نباشید،
  بسیار کار درست و خوبی کردید و این حق مال شماست.
  (البته در مورد جمله ای که “حق رو باید گرفت” کمی بی انصافید! نه، «حق رو باید داد و باید گرفت» این یعنی قسط. روند احقاق حق یعنی عدالت و و قبل از اون یعنی هر کس حق دیگران رو بدهد یعنی قسط).
  عذر می خوام قصد جسارت ندارم،بنده شاگرد شما هستم. من باب تذکر بود. از حوصله تون بسیار ممنون.

  پاسخ دادن
 6. سلام دوست عزیز
  الان شما تونستی حقتو بگیری؟
  اینجا که شما گفتی ازت سوال شد “آیا شما این نرم افزار رو به نام خودتون ثبت کردید؟ ”
  دقیقا باید کجا ثبت کنی که دیگه داستان نداشته باشه ؟

  پاسخ دادن
  • سعید

   سلام، تا اینجای کار که خوب بوده و سایت مورد نظر برنامه منو حذف کرده تا ببینیم کار به کجا میرسه
   اما در مورد نحوه ثبت نرم افزار های تولید شده ایرانی، باید از طریق مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به آدرس زیر اقدام به درخواست کنید:
   http://login.saramad.ir/
   (یکم دردسر داره اما اگر برنامه مورد خوب و ارزشمندی طراحی کردین حتما ثبتش کنید)

   پاسخ دادن
 7. سلام.
  کاش راهی پیدا میشد که جلوی این افراد تنفر بر انگیز گرفته بشه. یک جنبش با ساپورت پلیس فتا یا…

  پاسخ دادن
 8. سلام دوست عزیز
  امکانش نیست تو نرم افزارت قابلیت کد یک بار مصرف برای هر سیستم بذاری که دیگه کاربرا فقط یکبار بتونن نصب کنن مثل برنامه هایی که به فروش میرسه در بازار ایران اینجوری این آدمای کثیف نمیتونن زحمتت و هدر بدن واقعا از همتت خوشم امد که پیگیری کوتاهی نکن حتی اگه هزینه زیاد کردی باید جلوی این آدمای کثیف گرفت زیاد مطلبای سایت من کپی میشه ولی من گذاشتم روز قیامت خرشونو بگیرم چون وقت ندارم پیگیری کنم.
  باتشکر از مطلبی که گذاشتی

  پاسخ دادن
 9. خیلی خوبه که این مطالبو میذاری توی سایت …. تجربیاتت میتونه برای بقیه ما ها مفید باشه. انشالله که سریع تر مشکل حل بشه.

  پاسخ دادن
 10. سلام به دوست و استاد عزیز آقای آرین منش
  بسیار خوشحال هستم که به حقوق خودتون نزدیک شدید. و متاسفم که بعضی ها با دانشتن توانایی بجای سعی در تولید و نو آوری مشغول کپی برداری یه بطور صحیح تردزدی از دیگرانند.
  برای شما آرزوی موفقیت دارم

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *