یکی از انتخاب هایی که ممکن است تازه واردان دنیای برنامه نویسی اندروید با آن مواجه شوند انتخاب محیط برنامه نویسی اندروید است. چرا باید با محیط قدیمی و سنتی اکلیپس خداحافظی کنیم؟

اکلیپس یک محیط متن باز است که گوگل پلاگین توسعه اندروید را برای ان ساخت در زمان های دور حدود ۲۰۰۸ که تازه اندروید معرفی شده بود و تا سال ۲۰۱۴ آن را پشتیبانی کرد. هر چند قبل از سال ۲۰۱۴ هم گوگل اعلام کرده بود که در حال کار بروی محیط توسعه اختصاصی خود است و نسخه پیشنمایش آن هم همون سال ها موجود بود. محیط جدید و کاملی به نام اندروید استدیو که سرانجام نسخه نهایی آن سال ۲۰۱۴ رونمایی شد و گوگل پشتیبانی اکلیپس را متوقف کرد.. هر چند اکثر برنامه نویس های قدیمی به محیط جدید گوگل مهاجرت کرده اند اما هنوز هم هستند کسانی که به همان محیط قدیمی عادت دارند و همان جا باقی مانده اند. اگر تازه کار هستید، بدون شک و تردید اندروید استدیو را به عنوان محیط اصلی برنامه نویسی خود انتخاب کنید که به شدت در حال توسعه است و امکاناتش هر لحظه در حال پیشی گرفتن از adt اکلیپس قدیم است. از جمله مزایای استدیو این است که محیط استدیو دارای سیستم کش آنلاین لایبراری ها میباشد، به این معنی که شما کافی است نام پکیج لایبراری مورد نیاز را به او بدهید تا استدیو خودش آن را در ریپوزیتوری مورد تایید خدو جستجو، کامپایل و ادد کند. همچنین استدیو دارای سیستم نشخیص کد بسیار بهتری نیست هست و از مترجم بهتر و مدرن تری نیز به نام Gradle استفاده میکند تا ترجمه زبان سطح بالای جاوا به زبان ماشین بهینه تر انجام شود.

ناگفته هم نماند که اندروید استدیو و اکلیپس هر دو از یک زبان برنامه نویسی استفاده میکنند ( جاوا و xml ) پس مهاجرت کردن هم چندان دشوار نیست.

نکته: برای کامپیوتر های قدیمی و نسبتا ضعیف (مثلا با ۲ گیگ رم ) یا سیستم های مبتنی بر ویندوز xp اکلیپس انتخاب مناسب تر و سبکتری است!

 

منتشر شده توسط سعید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *